Izvor fotografije: instagram @draga.devojcice
Milica Crkvenjakov je osnivač youtube i tiktok kanala Draga Devojčice koji se bave savetovanjem devojčica i devojka, zajedničkim radom na samopouzdanju, samopoštovanju i osnovama feminizma.
1. Kako si došla na ideju da svoje stavove prezentuješ na tiktok i youtube?
Preselila sam se u Beograd i nedostajale su mi radionice koje sam radila na tu temu sa devojkama u NSu. Imala sam i ranije YT kanal, tako da sam znala veštine sa tehničke strane. Samo sam snimala i slala devojkama sa kojima sam radila radionice, ali onda su i drugi primetili i sve je krenulo da raste. Tiktok je naknadno ubačen kad sam shvatila da je to idealan način da doprem do svoje publike.
2. Šta za tebe predstavlja feminizam i da li smatraš da moderni feminizam i feminizam u izvornom obliku imaju isti cilj?
Feminizam je bio i uvek će biti borba za jednakost polova i pravo žene da bira tok svog života. Ako išta, današnji feminizam je bolji, zato što je napokon inkluzivan, dok su na početku u njemu učestvovale samo bele, bogate žene (hvala im za sve što su uradile, ali su zaboravile većinu populacije). Intersekcionalni feminizam je za mene jedini feminizam. Problem uvek nastaje kad se na reč feminizam kače stvari koje nisu feminizam. Neretko muškarci misle da će feminizam da se prema njima odnosi kao što se odnosi patrijathat prema ženama. To prosto nije tačno i svako ko može da iole izađe iz šablona po kom je naučen to može da vidi.
3. Ljubav prema sebi i samopouzdanje su neki od stavova koje propagiraš. Kako razviti te kvalitete?
To je celoživotni posao. Počni od toga da shvatiš da su "standardi lepote" koje imamo danas čist marketing i ništa više. Shvati da stvari koje su prirodne, kao celulit, nisu imale reč da is opisuje pre nego što se pojavila prva krema koju su nam prodali "protiv toga". Ali i kad sve to osvestiš, imaš ceo život borbe protiv društva koje toga nije svesno. Nije lako - ali vredi.
4. Ako bi imala priliku da dvanaestogodišnju sebe posavetuješ danas, šta bi joj rekla?
Da bude nežnija prema sebi i svojim greškama.
5. Koliko je problem prihvatanja različitih seksualnosti prisutan kod nas i kako bi savetovala devojke i momke koji su u strahu da svoju seksualnu orijentaciju prihvate?
Imamo ozbiljan problem sa tolerancijom i prihvatanjem drugih koje ne razumemo. To je generacijski problem i nećemo ga lako rešiti. Svako ko je lgbt+ želi da prihvati sebe i najbitnije mi je da znaju da, čak i ako ih ne prihvati njihova sredina, imaju ogromnu zajednicu koja će ih dočekati otvorenih ruku.
6. Nažalost, slučajevi emotivne manipulacije su sve češći. Na koji način prekinuti taj začarani krug i koliko je to zapravo teško za devojke?
Da, to je ogroman problem i iako postoji stereotip da se to dešava samo u manjim mestima ili ruralnim sredinama, dešava se bukvalno svuda i stalno. Bitno je dve stvari znati: da je najčešće prvi korak manipulatora izolacija od porodice , ali da nikad nije sama. Ljudi će imati razumevanja, pomoći će, prihvatiće, a ako neće postoje organizacije koje su tu da pomognu. Ali ono što uvek treba da se pita je da li je srećna sa osobom sa kojom je i da li je to stvarno sve što želi. Ako misliš da "ne možeš bolje" - razmisli opet.
7. Kako se boriš sa hejt komentarima?
Jako je lako nositi se sa hejtom ako ja znam da stvari koje oni govore nisu tačne. A takođe najčešći "hejt" komentari koje dobijam su da sam debela i da sam feministkinja, što ni jedno ni drugo ne smatram za nešto loše, tako da ne razumem baš šta pokušavaju da postignu.
8. Smatraš li da i danas postoji rodna nejednakost u društvu i na koji način bi to moglo da se promeni?
Naravno da postoji. Evo najjednostavnijeg primera: ako žena koja se uda za muškarca uzme muževo prezime, to se smatra za normalno, a ako samo zadrži svoje, ona je odmah "dominantna" i "hoće neku nadmoć da iskazuje". Znači potpuna jednakost, svako zadrži svoje, se gleda kao dominantnost žene, pošto je položaj na koji smo navikli nejednakost. To je mali primer, ali jedan koji nam je svima poznat, pa time volim da ilustrujem.
9. Šta bi savetovala mladim devojkama koje su nesigurne u sebe zbog društvenih normi koje im okolina nameće?
Da su one te koje imaju kontrolu. One su žene - one definišu ženstvenost. Ako one odluče da neće da kupuju stvari koje se prodaju seksizmom - kompanije propadaju. Devojke, imate svu moć u rukama da oblikujete sebe i ovaj svet i nemojte da vam iko ikada kaže drugačije.
Autor: Jovana Pantelić
Add comment
Comments